Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska

Logo
subkomisie

Katolíci a moslimovia spolu za záchranu stvorenstva – posolstvo do Istanbulu

Vatikán/Turecko 17. augusta – Aby katolíci a moslimovia spoločne pracovali na záchrane stvorenstva – toto prianie vyjadril kardinál Peter Turkson, predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, v posolstve zaslanom na Islamské sympózium o klimatických zmenách. Organizátormi dvojdňového podujatia, ktoré sa dnes začalo v Istanbule sú svetová moslimská humanitárna organizácia „Islamic Relief Worldwide“, Islamské fórum pre ekológiu a vedy o životnom prostredí a náboženská ekologická organizácia „GreenFaith“.

Ako v posolstve píše kardinál Turkson, odvolávajúc sa na encykliku pápeža Františka Laudato si´, „vo svetle našej viery musíme pozmeniť predstavu o našom úsilí o starostlivosť o «spoločný dom», o túto našu planétu, o Zem“, lebo „nestačí len navrhovať technické riešenia «neschopné vyriešiť ťažké problémy sveta, ak ľudstvo stratí svoje smerovanie».“

„Veľkou motiváciou, ktorá spája kresťanov, moslimov a mnohých ďalších, je pevná viera v Boha: tá nás pobáda k starostlivosti o úžasné dary, ktoré Boh doprial nám, a aj budúcim generáciám“, uvádza ďalej v posolstve kardinál Turkson, pričom dodáva: „Naše konanie bude istotne účinnejšie, ak my veriaci rozličných náboženských spoločenstiev nájdeme spôsob ako pracovať spoločne, v duchu solidarity“.

Zajtra 18. augusta sa na záver spomínaného podujatia očakáva publikovanie vyhlásenia s názvom „Islamská deklarácia o klimatických zmenách“. Dokument bude vyzývať 1,6 miliardy moslimov po celom svete k aktivite v oblasti ochrany životného prostredia a bude kľúčovou výzvou s ohľadom na COP21 – medzinárodnú konferenciu o klimatických zmenách, ktorá sa uskutoční v Paríži v decembri tohto roka.

Zdroj: sk.radiovaticana.va

Comments are closed.